عکس‌های کمتر دیده شده از امین تارخ


عکس‌های کمتر دیده شده از امین تارخ

امین تارخ - Amin Tarokh
****************************************


امین تارخ با بیش از چهار دهه فعالیت بازیگری در سینما در آثار مطرحی به ایفای نقش پرداخته و از طریق آموزشگاهش هم افراد زیادی را وارد دنیای بازیگری کرده است.


تارخ متولد ۲۰ مرداد ۱۳۳۲ در شیراز است. این بازیگر در سال ۱۳۵۶ از دانشکدهٔ هنرهای نمایشی دانشگاه تهران فارغ‌ التحصیل شد و در سال ۱۳۶۳تحصیلات تکمیلی خود را با کسب مدرک فوق لیسانس در رشته مدیریت فرهنگی به پایان برد.

از آثار مطرح تارخ که این روزها ریاست انجمن بازیگران را عهده دار است می توان به «مرگ یزدگرد»، «پرنده کوچک خوشبختی»، «پاییزان»، «سرب»، «مادر»، «دلشدگان»، «مجسمه»، «سارا»، «پرونده هاوانا» و «رئیس» اشاره کرد.

به بهانه چهار دهه فعالیت این بازیگر سینمای ایران به مرور عکس هایی از امین تارخ به همراه توضیحاتش می‌پردازیم.

*******************۱۳۳۹ - شیراز در کنار خواهرانم؛ باشد که همیشه سلامت و پایدار بمانند.


۱۳۵۳ تئاتر اتللو- به یاد دوران جوانی و شور‌، تصمیم و اراده‌، امید و آرمان و آموختن‌، آری آموختن از معلمی بی‌نظیر چون محمد کوثر؛ یادش گرامی و حضورش همیشه با من است.


۱۳۶۱ مرگ یزدگرد - عکسی است یادمان چند ماهی کار طاقت فرسا و فیلمی ماندگار.


۱۳۶۴ بوعلی سینا - در کنار ماهی رهگذار عزیز‌، عزیز به دو جهت = اول آنکه همنام باعزیزی دیگر است‌، مادرم‌، ماهی. دوم آنکه فرزند عزیزی چون کیهان رهگذار است.


۱۳۶۴ سربداران - تجربه‌ای بزرگ در یک مجموعه تلویزیونی بزرگ‌؛ با سوسن تسلیمی که در وطن بود و خوشنام‌؛ اما اکنون در غربت است و گمنام.


۱۳۶۶ پرنده کوچک خوشبختی - تجربه‌ای خوب با یک کارگردان زن و یکی از باشخصیت‌ترین بازیگران زن.


۱۳۶۷ سرب - با هادی اسلامی‌، چهره‌ام پر از سوال است‌، پر از ترس و پر از ناباوری به راستی که چنین حالی بودم وقتی آن خبر شوم را شنیدم. مرگ هادی را می‌گویم.


۱۳۶۸ جست‌وجوگر - انگار به پشت سر می‌نگرم‌، به زمان‌های گذشته‌؛ زمانی که فیلم جستجوگر را می‌ساختیم. آن زمان متوجه حضور بانویی خوب و فهیم چون میهن بهرامی نبودیم‌، همه ما.


۱۳۶۸ مادر - بوسه‌ای به دست مادر‌، همه مادران، خاصه مادرم که همچون نامش‌- ماهی- لغزید و از جهان رفت و ما را تنها گذاشت.


۱۳۷۰ دلشدگان - مجارستان‌، گرم و صمیمی در میان عزیزان سینمای ایران = کشاورز‌، پورصمیمی‌، جبلی‌، صدیقی‌، عبدی‌، بهروز معاونیان و اصغر شاهوردی.


۱۳۷۱ مجسمه - یک تجربه کمدی با کارگردانی که به راستی کوهی از صداقت است‌؛ ابراهیم وحیدزاده.

******************************************

امین تارخ - Amin Tarokh
نظرات

پست‌های پرطرفدار