قاب خاطره / محمد علی فردین نایب قهرمان کشتی جهان!


افتخارات ورزشی فردین

سالگرد فردین نایب قهرمان کشتی جهان

هجدهمین فروردین، سالگرد درگذشت محمدعلی فردین بود. فردین (۱۶ فروردین ۱۳۰۹ در تهران متولد شد و ۱۸ فروردین ۱۳۷۹ در تهران درگذشت) بازیگر سینما و کشتی‌گیر ایرانی بود. در مسابقات جهانی ۱۹۵۴، اولین مدال های طلای کشتی ایران به دست آمد. مرحوم جهانبخت توفیق و عباس زندی دو مدال طلای با ارزش کسب نمودند و مرحوم محمد علی فردین هم موفق به کسب یک مدال نقره شد . با این دو طلا و یک نقره، تیم ایران عنوان دوره پیش را تکرار کرد.

................
فردین یک ورزشکار بود او نائب قهرمان کشتی جهان در سال (۱۳۳۳) بود او ابتدا از فوتبال شروع کرد نه به طور حرفه ای وپس از فوتبال شنا ،ژیمناستیک و وزنه برداری روی آورد ودر پی یک اتفاق کشتی گیر شد اوبااخذمدرک دیپلم به سربازی رفت ودرجه دار نیروی هوایی شد ودر سن ۱۸ سالگی ازدواج نمود که تا پایان عمر ادامه داشت .

وی سینمای حرفه‌ای را با بازی کوتاهی در فیلم «دو قلوها» به کارگردانی شاپور یاسمی درنقش برادر دوقلوی ناصر ملک‌ مطیعی درچند پلان آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به ورزش کشتی اشاره کرد. فردین همچون بسیاری دیگر از هنرمندان پس از انقلاب اسلامی از ادامه فعالیت بازماند و تقریبا خانه نشین شد. او در قهرمانی کشتی جهان ۱۹۵۴ مدال نقره گرفت.

 افتخارات ورزشی فردین

۷۹ کیلوگرم:  قهرمانی کشور ۱۳۳۲ اصفهان – برنز
۷۳ کیلو: نفر اول انتخابی تیم ملی در سال ۱۳۳۳
۷۳ کیلوگرم: مسابقات جهانی ۱۹۵۴ توکیو – نقره

۷۳ کیلوگرم: بدون شکست در رقابت‌های تیم به تیم در سوئد
۷۳ کیلوگرم: عضو تیم ملی، اعزامی به جشنواره جهانی ۱۹۵۵ ورشو
۷۳ کیلوگرم: قهرمانی کشور ۱۳۳۶ تهران – طلا
۷۳ کیلوگرم: مسابقات جهانی ۱۹۵۷ استانبول – چهارم
۷۹ کیلوگرم: کشتی فرنگی قهرمانی کشور ۱۳۳۷ تهران – طلا

مرحوم فردین در سال۷۷-۷۸ مصاحبه‌ای با رضا کیانیان انجام داد که البته بعد از فوت آن مرحوم منتشر شد. نام کتاب ناصر و فردین است. همچنین در این کتاب با ناصر ملک مطیعی نیز مصاحبه شده‌است.

تیتر روزنامه ها پس مرگ فردین از زبان بازیگران سینما ایران:

جمشید مشایخی:دیگر کسی به محبوبیت او نمی رسد

مجید مظفری:نمی توانیم نام فردین را از سینما ایران جدا کنید

عزت الله انتظامی:فردین محبوب تر از همیشه

ایرج راد: فردین یک پدیده بود


محمد علی فردین روی آنتن سیما !

بهمن ماه ۱۳۹۰ وقتی فریدون جیرانی از مخاطبان برنامه «هفت» خواست تا گزارشی از افتتاح شبکه نمایش ببینند، خیلی‌ها انتظار نداشتند شاهد پخش صحبت‌های محمدعلی فردین در سال ۱۳۵۷ باشند.

اين اتفاق اما رخ‌ داد تا بينندگان «هفت» روايت تصويري صحبت‌هاي عزت‌الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما را ببينند.

مراسم افتتاح شبكه نمايش چهارشنبه هفته گذشته در محل رياست جمهوري برگزار شد. در اين مراسم عزت‌الله ضرغامي رئيس سازمان صدا و سيما طي سخناني به وضعيت بحراني سينماي ايران در سال‌ پاياني حكو‌مت پهلوي اشاره كرد و از سخنان روح الله خمینی در روز ۱۲ فروردين سال ۱۳۵۷ به عنوان سرآغازي براي شروع تازه حيات سينماي ايران نام برد.

تهيه كنندگان گزارش برنامه‌ «هفت» نيز كوشيده بودند با مستند نگاري وقايع رخ داده وضعيتي را كه ضرغامي توضيح داده بود به تصوير بكشند. به همين خاطر گزارش افتتاح شبكه نمايش با ميز‌گردي آغاز شد كه در سال ۱۳۵۷ برگزار شده‌ بود و در آن تعدادي از عوامل پخش و توليد سينما دلايل نارضايتي خود از وضعيت سينماي ايران را بازگو مي‌كردند.

در اين ميزگرد افرادي چون محمدعلي فردين بازيگر، كارگردان و سينمادار، عباس شباويز تهيه كننده سينما، انوري رئيس انجمن سينماداران و ...حضور داشتند.

فردين در اين ميزگرد وضعيت سينما و رابطه آن با دولت وقت را شبيه رابطه پدر و فرزندي دانست كه در آن پدر هيچ يك از وظايف خود را در قبال فرزند انجام نمي‌دهد و از فرزندش هم تقاضا دارد كه هر چه مي‌گويد گوش كند و به فكر آبروي او هم باشد.

اين ميزگرد به دنبال بحران سينما در آن سال برگزار شده بود، بحراني كه به گفته جيراني بر سر افزايش قيمت بليط‌ها رخ داد و حتي در دو مقطع باعث تعطيلي سينما‌ها هم شد.

پس از پخش اين ميزگرد، گزارش‌هاي مردمي مربوط به بحران سينما در سال ۱۳۵۷ روي آنتن رفت.

مخاطبان آن موقع سينما هم در صحبت‌هاي خود به پايين آمدن كيفيت فيلم‌هاي چه ايراني و چه خارجي اشاره داشتند.

***********************

در این گالری می توانید تصاویری از محمد علی فردین نایب قهرمان کشتی آزاد جهان در سال ۱۹۵۴ ببینید. توفیق جهانبخت - محمد علی فردینکلید کشی از محمد علی فردین 
 سکوی مسابقات کشتی آزاد جهان در سال ۱۹۵۴

فردین در کنار رضا قلیچ خانی

توفیق جهانبخت - محمد علی فردین - ایزدپناه - زندی و ابوالملوکی 

 توفیق - تختی - بلور - فردین - زندی


 توفیق - تختی - زندی - فردین 
**************************************


نظرات

پست‌های پرطرفدار