جشن خداحافظی زنده یاد «تقی ظهوری»؛ از سینما


جشن خداحافظی زنده یاد «تقی ظهوری»؛ از سینما (۱۳۴۹)


تقی‌ ظهوری محبوب ترین و دوست داشتنی ترین کمدین و بازیگر فیلمهای ایرانی بود ولی‌ بعد از ۳۵ سال فعالیت بطور ناگهانی در سال ۱۳۴۹ خودش رو از کار بازنشته کرد، ولی‌ چرا؟
...

تقی ظهوری که در سینمای قبل از انقلاب اغلب ایفاگر نقش مکمل بود بیش از هر چیز به خاطر بازی در قالب کاراکتر حسن جغجغه در فیلم «گنج قارون» ساخته سیامک یاسمی شهره شد.

او از اواخر دهه بیست فعالیت خود را در سینما آغاز کرده و در مهرماه ۱۳۴۹ تصمیم به کناره‌گیری از سینما گرفت. روزنامه‌های عصر دوشنبه شش مهر ۱۳۴۹ متن اطلاعیه او را به چاپ رساندند. ظهوری پس از این اطلاعیه به زیارت خانه خدا رفت و پس از مراجعت از مکه از طرف سندیکای هنرمندان به او پیشنهاد شد تا به عنوان مشاور عالی سندیکا فعالیت کند. ظهوری این پیشنهاد را پذیرفت و ازآن پس در هیچ فیلمی بازی نکرد.از سمت راست :‌ مرجان، آذر شیوا، لی لی و جمیله در کنار تقی ظهوری

************************

********************

تقی ظهوری - Taghi Zohuri

Taghi Zohuri was born in 1912 in Tehran, Iran. He was an actor, known for Dozd o paseban (1970), Hossein Kord Shabestari (1966) and Croesus' Treasure (1965). He died on March 1, 1992 in Tehran.

تَقی ظُهوری (۱۲۹۱ - ۱۳۷۰) بازیگر ایرانی بود.
تقي ظهوري، هنرپيشه معروف و كمدين بزرگ سينما و تئاتر ايران، فارغ‌التحصيل دوره اول هنرستان هنرپيشگي، كارمند وزارت دادگستري بود اما در كنار شغل اداري، از سال ۱۳۱۵ ش به بازيگري در تئاتر پرداخت و از سال ۱۳۲۸ ش با نخستين فيلمش واريته بهاری پا به جهان پر افسانه و افسون سينما نهاد. در كارنامه هنری ظهوری، كار دوبلاژ فيلم و فعاليت‌هاي او در راديو نيز چشمگير است. ظهوری در سال ۱۳۴۹ ش از سينما كناره گرفت و به سال ۱۳۷۰ ش ديده بر جهان فرو بست...

***********************

نظرات

پست‌های پرطرفدار