فصل خون (۱۳۶۰) - كارگردان : حبيب كاووش - نويسنده : حبيب كاووش


فصل خون (۱۳۶۰) - كارگردان : حبيب كاووش - نويسنده : حبيب كاووش

Fasl-e khoon (Bloody Season) (July 1981) 

Director: Habib Kavosh (as Habib Kaveshgar)
Writer: Habib Kavosh
Stars: Pari Amir Hamze, Saeed Kangarani, Farhad Khan Mohammadi

*********************************************************

فصل خون (۱۳۶۰)

كارگردان :
 حبيب كاووش 

 نويسنده :
 حبيب كاووش 

نوع فيلم : حادثه اي

خلاصه داستان :
در يك بندر شمال ايران، عده اي ماهيگير از راه صيد قاچاق گذران مي كنند. شيلات و ساواك براي جلوگيري از كار آنها، دست به اقدامات گوناگوني مي زنند. ابتدا «عموتراب» را كه چهره سرشناس و مورد احترام ماهيگيران است دستگير و شكنجه و تهديد مي كنند، به خانواده اش هجوم مي برند. شبانه به هنگام ماهيگيري به ماهيگيران حمله مي كنند اما چون نتيجه اي گرفته نمي شود ساواك با چيدن توطئه اي مي كوشد با بدبين كردن ماهيگيران نسبت به عموتراب و تفرقه افكني بين آنها از كارشان جلوگيري كند. از همين رو ميان آنها چنين وانمود مي كنند كه عموتراب همكار ساواك است. ماهيگيرها عموتراب را مي كشند اما عاقبت به واقعيت پي مي برند.

............

ليست كامل عوامل فيلم فصل خون (۱۳۶۰)

گروه كارگرداني
۱- حبيب كاووش .... كارگردان
۲- نسرين فرخي .... دستيار كارگردان
۳- علي كنگراني .... دستيار كارگردان
 
گروه فيلمنامه
۱- حبيب كاووش .... نويسنده
 
گروه بازيگران
نام ... نقش
۱- علي نصيريان ....  
۲- سعيد كنگراني ....  
۳- ولي شيراندامي .... سيد
۴- جمشيد لايق .... شماك (ماهيگير فقير)
۵- پري اميرحمزه ....  
۶- نازي حسني ....  
۷- اعظم چترنور ....  
۸- اميرحسين خان شهري ....  
۹- حميد ليقواني ....  
۱۰- حجت الله سيفي ....  
۱۱- فتحي ....  
۱۲- علي شعاعي ....  
۱۳- صفر يكتا ....  
۱۴- فرهاد خان محمدي ....  
۱۵- نشاط ....  
۱۶- ملك اوغلي ....  
۱۷- علي نسب ....  
۱۸- ربيعي ....  
۱۹- بحري ....  
۲۰- احمد ايمان پور ....  
۲۱- محمد سادات ابهري ....  
۲۲- جلالي ....  
۲۳- مصطفي آراسته ....  
۲۴- صيادمنش ....  
 
گروه تهيه و توليد
۱- رضا نورسته فر .... تهيه كننده
۲- حسن شباهنگ .... مدير توليد
۳- نشاط .... دستيار توليد
 
گروه فيلمبرداري
۱- رضا بانكي .... مدير فيلمبرداري
 
گروه تدوين
۱- مهدي رجاييان .... تدوين
 
گروه موسيقي
۱- فريدون ناصري .... آهنگساز
۲- ايرج حقيقي .... صدابردار موسيقي
 
گروه صدا
۱- منوچهر اسماعيلي .... سرپرست گويندگان
۲- احمد احمدي .... صدابرداري استوديو
 
گروه چهره پردازي
۱- فرهنگ معيري .... چهره پرداز
 
گروه جلوه هاي ويژه
۱- مهدي بهمن پور .... جلوه هاي ويژه
 
گروه تداركات
۱- صفر عبدلي .... دستيار تداركات
۲- جلال عالي فكر .... دستيار تداركات
 

مشخصات ديگر فيلم
 
مدت فيلم .... صد و پانزده (۱۱۵) دقیقه
كشور .... ايران
زبان .... فارسي
رنگ .... رنگي
صدا .... منو
 
***************************

فصل خون (۱۳۶۰) - كارگردان : حبيب كاووش - نويسنده : حبيب كاووشفصل خون (۱۳۶۰) - كارگردان : حبيب كاووش - نويسنده : حبيب كاووش

فیلم سینمایی فصل خون

فصل خون
۱۳۶۰
 
محصول                : اسکار فیلم
کارگردان               : حبیب کاوش 
تهیه کننده             : رضا نورسته
فیلمنامه               : خسرو حکیم رابط (براساس داستانی به نام آنجا که ماهی ها سنگ می شوند)
فیلمبردار              : رضا بانکی
موسیقی متن      : فریدون ناصری
هنرپیشگان          : علی نصیریان، ولی شیراندامی، سعید کنگرانی، جمشید لایق، پری امیرحمزه، امیر حسین خان شهری، اعظم چتر نور، لیقوانی و نازی حسنی.
35 میلیمتری، رنگی (ایستمن کالر)

*  عمو «تراب» صیاد بندر انزلی که به علت مبارزه تحت تعقیب و گرفتار ساواک است، پس از آزادی به سراغ «سید» دوست قدیمی خود که در بندر باربری می‌کند، رفته و به اتفاق، پایه‌ی حرکت اجتماعی را گذارده و مردم نیز کم و بیش به آنها گرایش پیدا می‌کنند. ساواک که از روبرویی مستقیم با عمو تراب به علت هماهنگی مردم پرهیز می‌کند برای او دامی می‌گسترد و به مردم چنین وانمود می‌کند که عمو تراب از همکاران ساواک است. در نتیجه، خشم مردم بر سر عمو تراب فرود می‌آید و او را از پای در می‌آورد. پس از این حادثه مردم متوجه می‌شوند و در پایان سید و برخی دیگر از پای در می‌آیند، اما پسر جوانی که تحت تأثیر عمو تراب است تعهد ادامه‌ی مبارزه را به امید پیروزی آینده به عهده می‌گیرد.
**  نخستین فیلمی که از سینمای ایران در ۱۳۶۰ روی پرده می‌رود فصل خون است که پرونده‌ی فعالیت تهیه کننده‌اش رضا نورسته فر را پس از پانزده سال فعالیت فیلمسازی می‌بندد! نورسته فر پانزده سال بعد از عرضه‌ی آخرین کارش را به یاد می‌آورد:
در اواخر اسفند ۱۳۵۸ که ما کار فیلمبرداری فصل خون  را شروع کردیم، شرایطی دشوار و نامطمئن در امر فیلمسازی و موقعیتی بسیار حساس و شکننده در زمینه‌ی سیاسی بود. برای پیشبرد کار، رعایت هر دو جانب لازم بود، اما به توانایی بیش از دایره ی تصورمان نیاز داشتیم. اما به هر تدبیر کار را پیش بردیم...

گرچه فصل خون  در امتیازگیری، «الف» شد و چهار مجوز ورود فیلم خارجی به دست آورد، اما از آنها هم نتوانستیم استفاده‌ای کنیم و پرونده ی این کارمان را بستیم!
     ناکامی نمایش عمومی فصل خون به علل متنوعی نسبت داده می‌شود. از نخستین آنها، قصه‌ی ظاهراً غیر متعارف فیلم است کهانتظارات تماشاگران سنتی فیلم های ایرانی را برآورده نمی‌سازد.

علت دیگر این عدم اقبال را منتقد روزنامه‌ی کیهان نامناسب بودن زمان نمایش فیلم می‌داند و معتقد است که نمایش آن باید تکرار شود. وی که فیلم را در جریان برگزاری نخستین فستیوال فیلم جمهوری اسلامی ایران – میلاد (۲۸ خرداد – ۶ تیر) – دیده است، در نقدی آن را «اثری ارزنده از سینمای بعد از انقلاب» می‌شمرد.

*** فصل خون به مفهوم مطلق یکی از زیباترین، بهترین و ارزنده ترین فیلم‌هایی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ساخته شده است.
وقایع فیلم که متن آن بر اساس نوشته‌ای از خسرو حکیم رابط تنظیم شده، بازتابی است از یک درد اجتماعی در دوران رژیم سابق: فضا، فضای مه آلود شمال است و درد، درد ماهیگیران که به خاطر ممنوعیت از صید، فقط غم می‌خورند و رنج استثمار. آنها یا باید باشند و در قبال چندر غازی به خدمت سیستم بوروکراتیک شیلات بپردازند. در هر حال خارج از این سیستم، برای روزی خود نیز حق صید ندارند و نظام پلیسی «سیا» ساخته نیز با شدیدترین اقدامات از چنین عملی قاطعانه جلوگیری می‌کند. کسانی هم که نافرمانی می‌کنند یا سرکوب می‌شوند و یا اگر هم عمل سرکوب مفید واقع نشود، ساواک، این دستگاه جهنمی شعبه‌ی، ایرانی «سیا» انواع حیله و فریب را در آستین دارد تا به عنوان عوامل بازدارنده به کار گیرد.

محتوای فیلم با چنین چهارچوبی به رویارویی صیادان با نظام پلیسی طاغوت می‌پردازد در این روند، صرف نظر از معایب بسیار جزیی و غیر قابل تأکید، متن با پرداختی هوشیارانه پیش می رود.

در پرداخت سینمایی نیز فیلمساز با ظرافتی چشمگیر متن را می‌شکافد و به تصویر می‌کشاند. در عین حال انتخاب زوایای سنجیده و فیلمبرداری تحسین‌برانگیز فیلم، در بسیاری از نماها، تصاویری به زیبایی تابلوهای نقاشی عرضه می‌کند و این خود یکی از جنبه هایی است که ارزشی محسوس به فیلم می‌بخشد. در ضمن باید گفت از آنجا که این فیلم به هنگام نمایش عمومی، متأسفانه به خاطر نامناسب بودن زمان نمایش، موفقیتی درخور برای فیلم کسب نکرد، نمایش مجدد آن در سینماها ضروری است. چرا که این فیلم ارزش آن را دارد تا بار دیگر بنمایش عمومی گذاشته شود و از این طریق فرصت تماشای این فیلم برای امت شهیدپرور ایران فراهم گردد.


     **  فصل خون در مراجعه به اداره کل نظارت و نمایش، برای دریافت پروانه تمدید نمایش، موفق نمی‌شود و نورسته‌فر  دیگر دیگر ذره‌ای تردید برای ترک سینما به خود راه نمی‌دهد و فصل خون را نیز به بایگانی تاریخ سینما می‌سپارد.

**************************************************************************************

فصل خون (۱۳۶۰) - كارگردان : حبيب كاووش - نويسنده : حبيب كاووش


نظرات

پست‌های پرطرفدار