بخش مهمی از نگاتیوهای تاریخ سینمای ایران کجاست؟


بخش مهمی از نگاتیوهای تاریخ سینمای ایران کجاست؟

عباس بهارلو : در شمارۀ ۵۰۳ مجلۀ «فیلم» با طرح این پرسش که «بخش مهمی از نگاتیوهای تاریخ سینمای ایران کجاست؟» نوشتم:
«سال‌ها پیش برای به‌سرانجانم‌ رساندن کتاب «فیلمشناخت ایران» پاره‌ای از فیلم‌هایی را که ندیده بودم در یکی از انبارهای «حوزۀ هنری سازمان تبلیغات اسلامی»، در زیرزمینی پشت سینما آفریقا، دیدم، که توسط یکی از کارکنان قدیمی لابراتواری منحل‌شده سرپرستی و اداره می‌شد، و در پیرانه‌سر فیلم‌ها را با دقت و حوصله سروسامان داده بود. به‌ جز تعداد زیادی پزتیو، در آن انبار انبوهی نگاتیو نگه‌ داری می‌شد که دست‌کم بخش مهمی از میراث آثار دیداری و شنیداری سینمای ایران محسوب می‌شود. تا سال‌هایی که از آن زیرزمین برای نگه‌ داری فیلم و وسایل و ابزارهای سینمایی استفاده می‌شد، قطعاً آن نگاتیوها محفوط بودند؛ اما چند سال بعد که آن انبار تخیله شد، فیلم‌ها و وسایلی که در آن جا نگه‌ داری می‌شدند به جای دیگری منتقل شدند که ظاهراً مسئولان بعدی امور سینمایی حوزه اطلاع دقیقی از جا و مکان آن‌ها نداشتند، یا احتمالاً اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند. بعید می‌دانم که آن نگاتیوها پس از سال‌ها تلاش برای نگه‌داری‌شان دور ریخته شده باشند؛ اما این را می‌دانم که هر انباری جای مناسبی برای نگه‌داری نگاتیو نیست، و آب‌وهوا و شرایط نامناسبِ رطوبت و دما نگاتیوها را در خطر نابودی قرار می‌دهد. امیدوارم این نگاتیوها مشمول گذشت زمان و فراموشی نشوند، و از فرسودگی و نابودی‌شان جلوگیری شود. لطفاً پی‌گیری کنید.»


*********

به نقل از یک شاهد عینی : بعد از به قدرت رسیدن انقلابیون ؛ عده ای بر آن شدن تا تلویزیون و سینما را از حیث «مفاسد» پاک کنن . صادق قطب‌ زاده، مدیرعامل وقت تلویزیون ، عبدالله نوری ، علی اکبر محتشمی پور ، سید محمد موسوی خوئینی‌ها ٬ محمد هاشمی ، محسن سازگارا ، سید مصطفی میرسلیم ، محمد هاشمی رفسنجانی ، سید عطاءالله مهاجرانی ، احمد مسجدجامعی ، جواد شمقدری ، علی اردشیر لاریجانی ، محمدحسین صفار هرندی ، مسعود بهنود ، علیرضا نوری زاده  و ...عده ای دیگر در تلویزیون آرشیو تلویزیون که به صورت نوارهای ریلی بودند را پاک کرده و یا دوباره برای ضبط برنامه جدید استفاده می کردند بدین ترتیب بخش بزرگی از آرشیو رادیو تلویزیون ملی ازبین رفت.

و گروهی که برای بازیابی فیلم های سینمایی انتخاب شدند عبارت بودند از جوانان انقلابی و چند تن از هنرپیشگان و دست اندرکاران سینما که حالا به جمع انقلابیون پیوسته بودند.

تعدادی از از این افراد عبارت بودند از : ناصر میناچی ، عباس دوزدوزانی ، عبدالمجید معادیخواه ، سید محمد خاتمی ، محسن مخملباف، ابراهیم حاتمی کیا، سیف الله داد، رسول ملاقلی پور، علی شاه حاتمی، جمال شورجه، فرج‌ الله سلحشور، مسعود ده نمکی ، نادر طالب زاده ، ابوالقاسم طالبی ، حسین گیل و ... نگاتیوها را به اصلاح «تبر» میزدند (قیچی می کردند) ، ولی بعد از مدتی بیشتر آثار سینمائی را در شرق تهران (در تپه های تهرانپارس)، به آتش کشیدند.

نقل قول از : م.ا «بازیگر و کارگردان»

نظرات

پست‌های پرطرفدار