خانم « شهرزاد » اولین زن کارگردان سینمای ایران ( قسمت اول )


خانم « شهرزاد » اولین زن کارگردان سینمای ایران ( قسمت اول )

نوشتاری از : منوچهر احمدی (بازیگر و فیلمساز)

.........................................................

«کبرا» نام خواهر مرده‌ام بود که شناسنامه‌اش را باطل نکرده بودند و شناسنامه را براي من گذاشتند. مادرم «مريم» صدايم مي‌کرد. پدرم «زهرا» مي‌خواندم. زمان رقصندگي «شهلا» مي‌گفتندم. در سينما «شهرزاد» شدم، و حالا زير شعرهايم مي‌نويسند:« شهرزاد.» شما که مرا ياري داديد تا بدانم کيستم و مرا به ايل خود راهم داديد، به هر نامي که مي‌خواهيد صدايم کنيد دستتان را مي‌بوسم. ؛؛ ( با تشنگی پیر می شویم ) « شهرزاد »

++++++++++++++++++++++

قبل از انقلاب دو نوع فیلم ساخته می شد.فیلم های ؛؛ تجارتی ؛؛ و ؛؛ ؛؛ هنری ؛؛
درفیلم های تجارتی سکانس های رقص و آواز تضمین کننده گیشه بود.
خانم شهرزاد قبل از فیلم ؛؛ قیصر ؛؛ در بسیاری از فیلم های فارسی رقصیده بود..اما بازی در فیلم ؛؛ قیصر ؛؛ وآشناییش با «مسعود کیمیایی» زندگی او را تغییر داد..
کار در کاباره را کنار گذاشت . بعد از آن با کیمیایی و محفل دوستان او ؛ به آشناییش با روشنفکران جوانی که پاتوق اصلیشان ؛کانون پرورش فکری کودکان ؛ بود ؛ با آدمهایی چون « احمد رضا احمدی »-«محمد سپانلو »- عباس کیا رستمی و..وآشناییش با کتاب ؛ وخواندن وخواندن..چون تشنه ی از کویر گذشته به چشمه آب.
زندگی کردن با کیمیایی وسرعت فراگیریش ؛ منجر با آسیستان آول ایشان گردید در فیلم ؛داش آکل ؛( جدا از نقشی که در فیلم داشت )و چون من نیز نقشی در فیلم مذکور داشتم؛ آشنایی بیشتری با او پیداکردم. ودر فرصت هایی که پیش می آمد با هم از هردری گفتگو می کردیم.
از تعداد کتاب هایی که در همین زمان کوتاه خوانده بود ؛ در هر زمینه ای ؛ تاریخ - ادبیات -وشعر تعجب کردم؛ و احساس کردم که چه روح حساسی در این جسم وروان ویران ؛ موج می زنه ؛...وهمین شناخت باعث همکاری ما در آینده شد
چه بسا انسان هایی بزرگ با استعاد هایی در خشان در این بی عدالت خانه جهان زمانه آنها را ظالمانه ترد و یا به عمد فراموش می کند. خانم شهرزاد هنر مندی بود به مفهوم واقعی کلمه ؛ واگر محیط شکل گیریش فقط کمی بهتر ویا معمولی بود؛ با اطمینان میتوان گفت : امروز یکی از مفاخر شعر وسینمای شناخته شده ایران بود
من در مقطعی در زندگی کوتاه فعالی هنریش همراه وهمگام او در ساختن فیلم ؛؛مریم ومانی ؛؛ با بازی خانم پوری بنایی ومن ..


...........


نوشتاری از : منوچهر احمدی (بازیگر و فیلمساز)
منبع : از صفحه فیس بوک آقای منوچهر احمدی

نظرات

پست‌های پرطرفدار