زنده یاد هوشنگ شوکت (شوکتی) خواننده خوش صدای ایران


هوشنگ شوکت (شوکتی - Houshang Shokat (Shokati

زنده یاد هوشنگ شوکتی ( برادر استاد علی اضغر گرمسیری ) از خوانندگان قدیمی هم دوره داریوش رفیعی بود واز دوستان پرویز یاحقی البته شوکتی پس از مدت کوتاهی کار خوانندگی را رها کرد . 

........................


بیوگرافی زنده یاد هوشنگ شوکتی از کتاب (سیمای هنرمن ایران - جلد اول ٬ صفحه : ۲۱۸)

هوشنگ شوکتی یکی از خوانندگان خوش صدا و هنرمندی بود که خیلی زود در آسمان هنر موسیقی ایران طلوع کرد و بسیار زود هم دست از فعالیت کشید و غروب کرد اما نه غروبی که دیگر طلوعی نداشته باشد٬ زیرا هنوز به همان زیبائی می خواند و توانسته است صدای زیبای خود را از گزند روزگار محفوظ دارد.

هوشنگ شوکتی به سال ۱۳۱۰ در خانواده ئی هنرمند متولد شد٬ پرورش یافت و از خود آهنگهائی شیرین و به یاد ماندنی به جای نهاد.

شوکتی برادر استاد علی اصغر گرمسیری است ٬ برادر دیگرش عباس شوکتی از هنرمندان برجسته تئاتر و خانم فرزانه کابلی هنرمند ارجمند سینما و تئاتر نیز خواهر زاده ایشان است و همچنین فرزند ایشان علی شوکت (شوکتی) از خوانندگان خوش صدای ایران است و به حق می شود گفت وی از خاندان هنر می باشد.

****************

علی شوكت


علی شوكت، كوچكترین فرزند خانواده شوكت، به همراه برادر و دو خواهرش در آغوش خانواده ای هنرمند رشد كرد. پدرش "هوشنگ شوكت" از خوانندگان محبوب زمان خودش بود و مادرش "زهرا میزبانی" معلم و استاد رشته هنر و طراحی لباس بود.
علی در كودكی با ملودیكا آشنا شد، سازی كه سر آغاز پرهیجانی برای یادگیری حرفه ای پیانو،گیتار و گیتار بیس در آینده ای نه چندان دور شد. علی در نوجوانی متوجه شد كه وارث صدای رسا و خوش پدر است ، انگیزه ای شیرین برای فراگیری خوانندگی حرفه ای در كنار موسیقی، پس سلفژ و صداسازی را با همراهی خانم "الهه حمیدی" و نواختن گیتار بیس را در كنار "بابك ریاحی پور" فراگرفت.
جذابیت هنر برای علی ، او را به سمت بازیگری هم سوق داد و در سال ۷۱ به درخواست "هادی مرزبان" در تاتر"شب روی سنگفرش خیس" و "تنبورنواز" به ایفای نقش پرداخت. این دو اجرا بازی در فیلم" مرد نامرئی"فریال بهزاد را به دنبال داشت اما از آنجاییكه موسیقی جاذبه خاصی برای او داشت، پیشنهاد دوباره فریال بهزاد مصادف با سفر علی به سوئیس شد. سفری كه هدف اصلی اش پیدا كردن سرنخی برای رسیدن به خواسته های اصلی زندگی اش بود. علی پس از باز گشت به ایران در ۷۹ در كنار موسیقی و خلق تك تك آثار آلبومش به گذراندن دوره های طراحی و كارشناسی جواهر پرداخت و این دوره را با سفری به تایلند تكمیل كرد. در این دوران "علی شوكت" با عشق و علاقه تلاش كرد استعداد و توانایی های خود را در اولین قدم با آلبوم "بیست شهریور" به ثمر برساند.

******************
ایستاده از راست : علی شوکت (شوکتی) و خانم فرزانه کابلی (دختر عمه ایشان)


ایستاده از راست : خانم فرزانه کابلی ، علی شوکت (شوکتی) و آقای هادی مرزبان


زنده یاد هوشنگ شوکت (شوکتی)


نظرات

پست‌های پرطرفدار