ثریا حکمت: امثال من در سینما زیاد هستند


ثریا حکمت: امثال من در سینما زیاد هستند

ثریا حکمت که تا چندی پیش مشکلات زندگی تاب تحمل را از او گرفته بود و تصمیم داشت در خیابان زندگی کند، این روزها وضعیت دیگری پیدا کرده و معتقد است: انگار یک مرده متحرک بودم که زنده شدم و احساس زندگی می‌کنم.

***********************

ثریا حکمت که تا چندی پیش مشکلات زندگی تاب تحمل را از او گرفته بود و تصمیم داشت در خیابان زندگی کند، این روزها وضعیت دیگری پیدا کرده و معتقد است: انگار یک مرده متحرک بودم که زنده شدم و احساس زندگی می‌کنم.

این بازیگر که به منظور قدردانی از تلاش ایسنا برای انعکاس مشکلاتش و تاثیر آن در تسریع بهبود شرایطش و همچنین برای تبریک روز خبرنگار، با گل و شیرینی در این خبرگزاری حاضر شده بود، گفت: آمدم از شما به نمایندگی از همه رسانه‌هایی که از من حمایت کردند، تشکر کنم. من تا هفته گذشته مرده بودم و امروز کاملا زنده‌ام و به زندگی امیدوار شدم.

وی افزود: برخی از هنرمندان به اظهارات من معترض شدند و گفته‌اند چرا آن زمان که ثریا حکمت پرکار بود و دستمزد زیاد می‌گرفت، چیزی نمی‌گفت؟! درحالیکه بیشترین دستمزدی که من تاکنون گرفته‌ام 800 هزار تومان برای فیلم «ماه‌پیشونی» بوده است.

این بازیگر با بیان اینکه بعد از ناامیدی از همه جا مشکلش را با خبرنگار ایسنا در میان گذاشته است، گفت: من تلاش زیادی کردم و به سراغ آدم‌های مختلفی رفتم اما اتفاقی نیافتاد.

وی با تشکر از مردم برای پیگیری مشکل‌اش اظهار کرد: از چهار گوشه دنیا به من زنگ زدند و به هر طریقی، می‌خواستند کمک کنند.

حکمت درباره قول‌هایی که از سوی مسئولان به او داده شده است، اظهار کرد: آقای ایوبی برخورد بسیار خوبی داشتند و قرار شد چهارشنبه شخصی از طرف ایشان در دفتر املاک حاضر شود تا با پرداخت 15 میلیون تومان بابت ودیعه، قرارداد خانه‌ام تمدید شود.

وی ادامه داد:برای دندان‌هایم هم اقدام کردم و آقای محمدی از دفتر وزیر ارشاد پیگیر پرداخت هزینه‌اش هستند.

حکمت با اشاره به هنرمندانی که پیگیر حال او بوده‌اند، گفت: آقای عزت الله انتظامی اولین کسی بودند که تماس گرفتند و آنقدر خوب هستند که دست و پایشان را می‌بوسم. بهاره رهنما هم لطف داشت و مرا به نمایش‌اش دعوت کرد و تقدیری از من داشت. در واقع بعد از 10 سال در میان مردم ظاهر شدم و به روی صحنه رفتم. حس بسیار خوبی که دیگر فراموش کرده بودم.

وی افزود: شاید مردم فکر می‌کردند من را در ظاهر بدی خواهند دید، درحالیکه به هر حال 35 سال در وادی هنر کار کردم و حرمت آن را نگاه می‌دارم.

این بازیگر با انتقاد از انجمن بازیگران خانه سینما گفت: همه زنگ زدند و پیگیر شدند، جز آنها و حتی حالی از من که عضوی از این انجمن هستم، نپرسیدند!

حکمت که در تحریریه سرویس هنری ایسنا حضور داشت، با تقدیر از رسانه‌هایی که مشکلاتش را برای بازتاب دادند، اظهار داشت: امثال من در سینما زیاد هستند، ما فراموش‌شدگان هستیم و حمایت شما رسانه‌ها می‌تواند ما را به زندگی بازگرداند.

کد خبر: ۴۲۵۱۴۸

********************************

********************

آذر مهدی قلی خانی

  تاريخ و محل تولد
چهارم آذر ماه سال ۱۳۳۲
خوي
نام اصلي: ثريا حكمت
 زندگينامه

ثريا حكمت در سال ۱۳۳۲ در خوي متولد شد. آغاز بازي وي با تئاتر بود. همچنين بازي در سينما را از سال ۱۳۵۳ با فيلم «ناجورها» به كارگرداني «سعيد مطلبي» بوده است.

 **********

آذر مهدی‌قلی‌خانی با نام هنری ثریا حکمت (متولد ۱۳۳۲ در خوی) بازیگر سینمای ایران است. او بازی در سینما را از سال ۱۳۵۳ با فیلم «ناجورها» به کارگردانی سعید مطلبی شروع نموده‌ است.

زندگی هنری
ثریا حکمت در آثاری چون «نقطه ضعف»، «تصویر آخر»، «خواستگاری»، «نیش»، «آواز قو» و فیلم به یاد ماندنی «ای ایران» نقش داشته‌ است. وی به گفته خودش رابطهٔ بسیار صمیمانه‌ای با عزت‌الله انتظامی دارد. آخرین کار او بازی در فیلم آواز قو به کارگردانی سعید اسدی در سال ۱۳۷۹ بود. او مدتی است که عزلت‌نشینی از سینما را بر کار در سینما ترجیح می‌دهد و به گفته خودش در حال نگارش قصه هست. که یکی از آنها به نام دختر گل‌ فروش، برای تله‌ فیلمی، موضوع قصه او انتخاب گردیده است.


زندگی سالمندی
او در مرداد۹۳ در سن ۶۱ سالگی خود،اعلام کرد که در نهایت تنگ‌دستی زندگی می کند. طوری که قادر به تأمین ودیعه مسکن خود نیست و مدتی بعد در چادر زندگی خواهد کرد. ثریا حکمت که روزگاری ستاره‌ای در سینمای ایران بود حال، حتی توان پرداخت، هزینه درمان دندان‌های خود را نیز ندارد. او به نقل از خودش، در مراجعه به وزارت ارشاد حتی خواستار پیش‌خریدی قبرش در قطعه هنرمندان برای فروشش در زمان حیات برای گذران زندگی، تقاضا داده بود. عده‌ای از مردم در پی انتشار دردنامه او خواستار کمک به این هنرمند شده بودند.

**************

فيلم شناسی :   منشي صحنه (۱) / بازيگر  (۲۴)

 فيلم شناسی :   منشي صحنه   بازيگر
منشي صحنه  : (۱) مورد
(۱۳۶۰)
۱ -  نقطه ضعف (۱۳۶۲)
 فيلم شناسی :   منشي صحنه   بازيگر
بازيگر  : (۲۴) مورد
(۱۳۷۰)(۱۳۶۰)(۱۳۵۰)
۱ -  آواز قو (۱۳۷۹)
۲ -  تهاجم (۱۳۷۵)
۳ -  عروسي مهتاب (۱۳۷۵)
۴ -  ماه پيشوني (۱۳۷۴)
۵ -  حالا چه شود! (۱۳۷۳)
۶ -  روز ديدني (۱۳۷۳)
۷ -  نيش (۱۳۷۳)
۸ -  شاهين طلايي (۱۳۷۲)
۹ -  دو همسفر (۱۳۷۰)
۱۰ -  اي ايران (۱۳۶۸)
۱۱ -  خواستگاري (۱۳۶۸)
۱۲ -  بهار در پاييز (۱۳۶۶)
۱۳ -  تصوير آخر (۱۳۶۵)
۱۴ -  جدال در تاسوكي (۱۳۶۵)
۱۵ -  سمندر (۱۳۶۴)
۱۶ -  گردباد (۱۳۶۴)
۱۷ -  جنجال بزرگ (۱۳۶۳)
۱۸ -  شب شكن (۱۳۶۳)
۱۹ -  مشت (۱۳۶۳)
۲۰ -  سيم خاردار (۱۳۶۰)
۲۱ -  راهي به سوي خدا (۱۳۵۸)
۲۲ -  ستيز (۱۳۵۵)
۲۳ -  آلوده (۱۳۵۴)
۲۴ -  ناجورها (۱۳۵۳)

مجموعه تلویزیونی
خانه به خانه
یک حرف از هزاران
فاصله
بر سر دو راهی
آپارتمان
مرد اول

****************

ثریا حکمت
نام اصلی : آذر مهدی قلی خانی
زمینه فعالیت : سینما و تلویزیون
تولد : ۱۳۳۲- شهرستان خوی
ملیت : ایران
پیشه : بازیگر
سال‌های فعالیت : ۱۳۷۹-۱۳۵۳
همسر(ها) : حمید مجتهدی (سابق)

************************
نظرات

پست‌های پرطرفدار