سعدالله رحمت خواه (ملقب به سعدی افشار) بازیگر کمدی ایرانی


محمد ابراهیم شریعتی معروف به ابراهیم خندان فرزند شرفعلی در روستای نمک کور اراک در سال ۱۳۱۳ شمسی به دنیا آمد. با آمدن دسته حسین جیگری به روستای نمک کور علاقه مندی خودش را به سیاه بازی اعلام می کند. با تشویق مادرش به دسته می پیوندد...

********************

در تئاتر حافظ در خیابان قزوین چهار سیاه پوش در یک روز به نوبت بازی می‌کردند. سعدی افشار، محمود یکتا، سید حسن یوسفی و ابراهیم خندان این چهار نفر بودند.

به گزارش فارس، سعدالله رحمت خواه (ملقب به سعدی افشار) بازیگر کمدی ایرانی بود که با نمایش‌های سیاه‌بازی و تخته‌حوضی شناخته می‌شد روز جمعه پس از مدت‌ها تحمل درد و رنج ناشی از بیماری دارفانی را وداع گفت.


از راست ابراهیم خندان، محمود یکتا و سعدی افشار

در کتاب «اراک نامه» یوسف نیک‌فام در ص ۱۵۳ - ۱۵۴ درباره وی و چند سیاه‌باز دیگر نوشته است:

محمد ابراهیم شریعتی معروف به ابراهیم خندان فرزند شرفعلی در روستای نمک کور اراک در سال ۱۳۱۳ شمسی به دنیا آمد. با آمدن دسته حسین جیگری به روستای نمک کور علاقه مندی خودش را به سیاه بازی اعلام می کند. با تشویق مادرش به دسته می پیوندد... بعد از مدتی عزت‌الله مین باشیان که نوازنده ویولون بوده او را به تئاتر سی متری تهران به مدیریت مهدی صناعی معرفی می کند.

در تئاتر حافظ در خیابان قزوین چهار سیاه پوش در یک روز به نوبت بازی می کردند. سعدی افشار، محمود یکتا، سید حسن یوسفی و ابراهیم خندان این چهار نفر بودند... با نمایش بیژن و منیژه به شهرتی فراگیر در اراک می رسد و به قول خودش کارش می گیرد...

در زیر تصاویر منتشرنشده و کمتردیده شده مرحوم سعدی افشار را مشاهده می‌کنید:

نظرات

پست‌های پرطرفدار