جهان پهلوان تختی

روز سه شنبه 17 دي ماه و در ابن بابويه

چهل و ششمين سالگرد درگذشت جهان‌پهلوان تختي برگزار مي‌شود


چهل و ششمين سالگرد درگذشت جهان‌پهلوان غلامرضا تختي روز 17 دي ماه برگزار مي‌شود.

به گزارش گروه ورزشي باشگاه خبرنگاران و به نقل از روابط عمومي فدراسيون كشتي، مراسم چهل و ششمين سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختي روز سه شنبه 17 دي در ابن بابويه بر سر مزار آن مرحوم برگزار مي‌شود. 
 
اين مراسم با همكاري هيات برگزاري مراسم بزرگداشت جهان پهلوان تختي و فدراسيون كشتي پهلواني و زورخانه‌اي برگزار خواهد شد. 

احمد عرب روابط عمومي هيات برگزاري مراسم جهان پهلوان تختي با تاييد اين خبر گفت: حاج عبداله زارع، محمود عطا‌ءالهي، منصور جهانيان، عبداله رستمي و جواد كديري اعضاي هيأت برگزاري اين مراسم روز سه شنبه از ساعت 9 الي 12 ميزبان علاقمندان به اين مرد بزرگ كشتي ايران و جهان خواهند بود.

انتهاي پيام/
جهان پهلوان تختی 
17 دیماه سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی است.

جسد بی جان تختی، یکی از اسطوره های ورزش ایران در 17 دیماه 1346 در اتاقش در هتل آتلانتیک تهران پیدا شد. اگر چه کیهان و اطلاعات 18 آبان آن سال با اشاره به این که غلامرضا دو روز پیش از مرگ وصیت نامه اش را در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسانده است و با توجه به اختلافات خانوادگی او مرگش را خودکشی عنوان کردند اما مردم و طرفدارانش معتقد بودند ساواک به خاطر محبوبیت بالای تختی و مخالفتش با شاه پهلوی او را به قتل رسانده است. 

پروژه حذف تختی به عقیده ی کسانی که علت مرگ او را خودکشی نمی دانند، یک سال قبل از مرگش و هنگام درگذشت دکتر مصدق می دانند. جایی که کشتی گیر اسطوره ای با اخطار ماموران نظامی و امنیتی هم حاضر نشد از رفتن به احمدآباد منصرف شود و به افسران گفت: «دستگیرم کنید». 

این عده معتقد اند در این چهارچوب، ابتداً تلاش شد، منابع مالی و حقوق تختی تا حد ممکن محدود شود و با راهکارهایی که با توجه به سکوت همسر پهلوان در سال‏های اخیر کیفیتش نامشخص مانده، اختلافاتی را میان وی و همسرش بوجود آورده و به آن دامن بزنند. 

دست آخر نیز تختی که برای دوری از خانواده و عدم آوردن دلمشغولی‏هایی که رژیم برایش بوجود آورده بود، به نحوی مشکوک به هتل آتلانتیک که در کنار آن دفتر ساواک بود، رفت و احتمالاً مسموم شد.

گفتنی است پس از انقلاب 57 که بسیاری از اسناد ساواک به دست نیروی‌های انقلابی افتاد، هیچ مدرکی دال بر دست‌ داشتن ساواک و یا کشتن وی یافت ‌نشد.


عکس تختی در دوران نونهالی.جهان پهلوان تختی در جوانی.عکس یادگاری تختی و پدرش.تختی در اوج محبوبیت؛ تختی از لحاظ تعداد مدال جهانی و المپیك (7 مدال) و استمرار مدال آوری ( 11 سال) در تاریخ ورزش ایران ركورددار است.بازدید تختی از یک مدرسه در جنوب تهران.دوچرخه سورای جهان پهلوان تختی.تمرین جهان پهلوان تختی در زورخانه.غلامرضا تختی فوق العاده به مادرش علاقه مند بود و به او احترام می گذاشت و تمام موفقیت های خود را نتیجه دعای مادرش می دانست. در این رابطه عطاءالله بهمنش روزنامه نگار، مفسّر و كارشناس معروف در كتاب می نویسد: « قهرمان المپیك ملبورن فرا رسید. 1956 سال اوج گیری و كسب اولین مدال طلای المپیك توسط تختی است. او در این مسابقات با چنان آمادگی و صلابتی ظاهر شد كه همه حریفان را از دم تیغ گذراند. هنگام سفر او از زیر قرآن و آئینه مادر رد شده بود و دعای خالصانه مادر را بدرقه راه داشت. مادر از او خواسته بود با موفقیت به میهن برگردد».تختی در اردوی تیم ملی کشتی در ملبورن.دست خط غلامرضا تختی.عکس یادگاری تختی و همسرش در آغاز زندگی مشترکشان.شوخی تختی با یکی از دوستانش.تختی پس از این كه در مسابقات جهانی كشتی آزاد 1951 و المپیك 1952 مدال نقره گرفته بود، در سال های 1956 در المپیك ملبورن و همچنین مسابقات جهانی 1959 تهران قهرمان شده بود و در حالی در المپیك 1960 رم دوم شد كه مردم چند سال شكست او را ندیده بودند ولی با این حال استقبال با شكوهی از او كردند.بریده روزنامه ها پس از مرگ جهان پهلوان تختی.پیکر تختی در سردخانه.خودکشی تختی تیتر یک روزنامه‌های کشور.آخرین عکس غلامرضا تختی.

نظرات

پست‌های پرطرفدار