پوری بنائی (پوری بنایی - Pouri Banaei (Poori,Banai,Banaee

**********

 پوری بنائی (پوری بنایی - Pouri Banaei (Poori,Banai,Banaee


پوری (صدیقه) بنایی (زاده ۱۹ مهرماه ۱۳۱۹ هـ.ش ـ اراک) بازیگر تآتر، سینما و تلویزیون است. وی فعالیت سینمایی‌اش را در سال ۱۳۴۳ با بازی در فیلم «عروس فرنگی» به کارگردانی نصرت الله وحدت آغاز کرد. از بازی‌های به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز وی می‌توان به نقش «اعظم» در دو فیلم «قیصر» و «کوچه مردها» اشاره کرد. آخرین کار سینمایی بنایی، بازی در فیلم «مریم و مانی» به کارگردانی کبری سعیدی است.

او بر خلاف تصور خیلی از ما در تمام این سال های دور از سینما توی همین مملکت که بسیار دوستش دارد زندگی کرده است و از سال ۱۳۴۶ یک شرکت وارد کننده لوازم ورزشی که متعلق به خود و خواهر و برادرش است را راه اندازی کرده است، و به قول خودش سهم کوچکی هم در آن دارد. پوری بنایی متولد ۱۳۱۹در اراک است. به گفته خودش از ۴ سالگی به تهران آمده است.

و مدتی در خیابان نواب مدتی در بوستان سعدی و یک مدتی هم در خیابان شیوا حوالی میدان ژاله سکونت داشته است. الان هم در سعادت آباد در یک خانه اجاره ای زندگی می کند.

بنایی در مورد اولین حضور سینمایی اش چنین می گوید: روزی آقای وحدت که نسبت دوری هم با ما دارند در منزلمان میهمان بود و به من گفت که شما برای رلی که من دارم تیپ مناسبی دارید و از من خواست که نقش عروس فرنگی را بازی کنم و این اولین کار سینمایی من بود. بعد از آن هم دو کار دیگر به نام های مو طلایی شهر ما و خداحافظ تهران در کنار نصرت وحدت بازی کردم و در خداحافظ تهران بود که برای اولین بار با بهروز وثوقی آشنا شدم. بنایی درباره حضورش در قیصر اینطور می گوید: در خداحافظ تهران کیمیایی دستیار خاچکیان بود و در این مدت راجع به اینکه می خواهد اولین کار بلندش را بسازد با بهروز خیلی صحبت می کرد. این بود که روزی بهروز آمد و گفت که کیمیایی قصه ای دارد به نام قیصر و دوست دارد که من و تو با هم بازی کنیم در آن زمان شباویز و کیمیایی شریک بودند و برای شروع کار ۱۰۰هزار تومان کم داشتند که من در آن زمان آن مبلغ را وام گرفتم و قیصر کلید خورد. در قرارداد من برای قیصر ۳۰ هزار تومان دستمزد نوشتند و قرار شد در پایان فیلم برداری پرداخت کنند ولی این اتفاق هرگز نیفتاد و من بعد از ۱۰ بار برگشت خوردن چک را بردم موزه سینما و الان هم آنجاست. گفتنی است پوری بنایی برای آخرین بار در سال ۵۷ در فیلمی به کارگردانی سعید نادری به نام هزارمین بازی کرد که هیچ زمانی اجازه اکران نگرفت تا اینکه در سال ۵۸ دو بار از تلویزیون پخش شد

فیلم‌شناسی :
مریم و مانی (۱۳۵۷)
پشت و خنجر (۱۳۵۶)
تلافی (۱۳۵۶)
سرباز (۱۳۵۶)
آتش جنوب (۱۳۵۵)
خانم دلش موتور می خواد (۱۳۵۵)
غزل (۱۳۵۵)
میراث (۱۳۵۵)
زنبورک (۱۳۵۴)
مهرگیاه (۱۳۵۴)
گلنسا در پاریس (۱۳۵۳)
بیگانه (۱۳۵۲)
خوشگذران (۱۳۵۲)
خیالاتی (۱۳۵۲)
عیالوار (۱۳۵۲)
فرزند شمشیر (۱۳۵۲)
قربون زن ایرونی (۱۳۵۲)
پدر که ناخلف افتد (۱۳۵۱)
تنها مرد محله (۱۳۵۱)
جهنم + من (۱۳۵۱)
خوشگله (۱۳۵۱)
سرزمین دلاوران (۱۳۵۱)
شیر بها (۱۳۵۱)
عاصی (۱۳۵۱)
علی سورچی (۱۳۵۱)
قایقرانان (۱۳۵۱)
نانجیب (۱۳۵۱)
یک جو غیرت (۱۳۵۱)
برای که قلب ها می تپد (۱۳۵۰)
دیوار شیشه ای (۱۳۵۰)
زن یکشنبه (۱۳۵۰)
زیر بازارچه (۱۳۵۰)
قصاص (۱۳۵۰)
مردان سحر (۱۳۵۰)
ملا ممد جان (۱۳۵۰)
یک خوشگل و هزار مشکل (۱۳۵۰)
آینه زمان (۱۳۴۹)
دور دنیا با جیب خالی (۱۳۴۹)
رسوایی (۱۳۴۹)
شهر گناه (۱۳۴۹)
کوچه مردها (۱۳۴۹)
جدایی (۱۳۴۸)
دنیای آبی (۱۳۴۸)
قلب های طلایی (۱۳۴۸)
قیصر (۱۳۴۸)
جاده تبهکاران (۱۳۴۷)
خشم کولی (۱۳۴۷)
دزد سیاهپوش (۱۳۴۷)
رودخانه وحشی (۱۳۴۷)
گرداب گناه (۱۳۴۷)
من هم گریه کردم (۱۳۴۷)
سرنوشت (۱۳۴۶)
مردی از اصفهان (۱۳۴۶)
وسوسه شیطان (۱۳۴۶)
حاتم طائی (۱۳۴۵)
خداحافظ تهران (۱۳۴۵)
قفس طلائی (۱۳۴۵)
یک قدم تا بهشت (۱۳۴۵)
زبون بسته (۱۳۴۴)
شانس بزرگ (۱۳۴۴)
مرخصی اجباری (۱۳۴۴)
مردی در قفس (۱۳۴۴)
مو طلایی شهر ما (۱۳۴۴)
دزد شهر (۱۳۴۳)
عروس فرنگی (۱۳۴۳)

**********

نظرات

پست‌های پرطرفدار