پری زنگنه - Pari Zanganeh

**********
پری زنگنه

پریرخ شاه‌یلانی مشهور به پری زنگنه (۱۳۱۸-) در کاشان، خواننده موسیقی ایرانی است.

زندگینامه هنری :

ایشان فارغ التحصیل شاخهٔ اپرا از کنسرواتوار عالی موسیقی تهران هستند. تحصیلات مقدماتی خود را در تهران گذراندند و نخستین درسهای آواز را نزد استاد نصرالله زرین پنجه در ردیف آوازهای ایرانی فراگرفتند. سپس به هنرستان عالی موسیقی رفتند. به علت داشتن صدای «لیریکو اسپینتو |Lyrico Espinto» نزد خانم اولین باغچه بان اپرا آموختند و بعد از آن برای تکمیل آموخته‌های خود به کشورهای ایتالیا، آلمان، و اتریش سفر کردند و از چندین آکادمی فارغ التحصیل شدند.

علاوه بر خوانندگی، پری زنگنه در سفر تحصیلی خود به ژاپن، متوجه استعداد خود در هنر گل‌آرایی هم شد و آن را فراگرفت و در بازگشت به ایران نمایشگاه‌های گل‌آرایی نیز برگزار کرد.

در سال ۱۳۵۰ در یک حادثهٔ ساده رانندگی وپرتاب خرده شیشه های اتوموبیل پیکان ،بینایی خود را از دست دادند. اما تنها پس از وقفهٔ کوتاهی به فعالیتهای خود ادامه دادند. صدای ایشان در محافل هنری مهم جهان از جمله تالار الیس تالی در لینکن سنتر نیویورک، هربست در سانفرانسیسکو، دانشگاه هاروارد در بوستون، سل گو در پاریس، هرکولس در مونیخ، و تالارهایی در سرتاسر ژاپن پخش شده است.

مسافرتهای ایشان در سرتاسر ایران به منظور آشنایی با موسیقی محلی ایران بوده است. از اجراهای معروف خانم زنگنه سولیست بودن در سمفونی شماره ۹ بتهوون است که توسط ارکستر سمفونی فورت لادردل در فلوریدا اجرا شد. بازسازی علمی ترانه‌های بومی و محلی ایران و اجرای آن به سبک کلاسیک از کارهای شاخص ایشان به شمار می‌رود.

ایشان برای کودکان چندین کتاب تالیف کرده‌اند و مقالات و ترانه‌های متعددی منتشر ساخته اند. فرهنگ جامع «آوای نامها از ایران زمین» که مهمترین نام نامه در زبان فارسی بشمار می‌رود، حاصل عمر ایشان است و تدوین آن حدود پنج سال به طول انجامیده است. از کتابهای دیگر ایشان می‌توان به «پری لالایی ها، سروده‌های پری زنگنه برای همه سالان» و «سخنی به خوشی: حرفهایی بزرگ در کتابی کوچک» اشاره کرد.

ایشان هم اکنون در حال نوشتن کتابی با عنوان «شما هم با من آواز بخوانید» هستند. از فعالیتهای وسیع اجتماعی خانم زنگنه در جهت بهبود وضعیت نابینایان می‌توان به برگزاری کنسرت به نفع سازمانهای فرهنگی نابینایان در سراسر ایران و جهان اشاره کرد. خانم زنگنه عنوان بین‌المللی «سفیر حسن نیت» را دریافت کرده اند و از جمله مسئولیتهای ایشان، ریاست روابط فرهنگی و اجتماعی نابینایان ایران بوده است. در سالهای پس از انقلاب، فعالیت‌های او در ایران به کنسرت‌هایی ویژه بانوان اختصاص دارد.

پری شاه‌یلانی پس از ازدواج با حسین زنگنه، صاحب شرکت تاکسی ایر، به نام پری زنگنه شناخته شد. آنها دو دختر داشتند اما بعد از حادثه رانندگی از یکدیگر جدا شدند.


آثار
آلبوم های موسیقی :

برخی از آلبوم های موسیقی منتشر شده پری زنگنه به شرح زیر است:

هزار آوا
فلکوریک
شاهپری
آهنگ های محلی (به همراه واروژ هاخباندیان)
گل غصه ها
گل افشان 1 (به همراه فریبرز لاچینی)
گل افشان 2 (به همراه فریبرز لاچینی)

***

کتاب ها :

دنیای بزرگ کودکی
سرگذشت آواز من
یادی از تابستان ده
دهکده ی گل آباد
شاهپرک قصه من
بر بال بادبادک ها
گل های خوب دوستی
پری لالایی ها
هنر تزیین گل
سخنی به خوشی
آوای نامها از ایران زمین
آن سوی تاریکی

******
پری زنگنه - Pari Zanganehاطلاعات هنرمند
نام اصلی : پریرخ شاه‌ یلانی
نام مستعار : پری زنگنه
زادروز : ۱۳۱۸
اهل کشور : ایرانی
سبک‌ها : اپرا
کار(ها) : خواننده

فيلم شناسی :   خواننده  (۲)

 فيلم شناسی :   خواننده  
خواننده  : (۲) مورد 
(۱۳۵۰)
۱ -  گوزنها (۱۳۵۳) 
۲ -  هشتمين روز هفته (۱۳۵۲) 


**********


نظرات

پست‌های پرطرفدار