شهر قصه (تولید : ۱۳۴۸ در ارگ بم - پخش : ۱۳۵۲) - کارگردان : منوچهر انور - نویسنده : بیژن مفید و منوچهر انور


شهر قصه (۱۳۴۸ - ارگ بم) - کارگردان : منوچهر انور - نویسنده : بیژن مفید و منوچهر انور


شهرقصه؛ چهل و هفت سال پیش

شهر قصّه در سال ۱۳۴۵ با بازیگران گروه تئاتر برنامه دوم رادیو که ایرج گرگین مدیرش بود ضبط تمرینی شد.من (جمیله ندایی) و بهمن مفید هم شرکت داشتیم چون هر دو نفر ما در نمایشنامه های رادیویی که بعضی به ترجمه و کارگردانی بیژن مفید بود شرکت داشتیم. در ضبط اصلی با بازیگران آتلیه تئاتر ( همین متن موجود) بیژن مفید در نقش ملا، شتر و صداهای زمینه، بهمن مفید در نقش خرس، فرهاد صوفی در نقش سگ، حسین والامنش در نقش فیل، محمود استادمحمد در نقش خر، آرش استادمحمد در نقش میمون، عباس جاویدان در نقش بز، سهیل سوزنی در نقش طوطی، تهمینه مدنی در نقش خاله سوسکه، هومن مفید در نقش آقاموشه و جمیله ندایی در نقش قصّه گو.
این متن با آهنگ ها و آوازها حدود هشت ساعت بود که با درایت یوسف شهاب که مدیر صدای تلویزیون ملّی ایران بود ساعت ها کوتاه و بلند و ادیت شد و بیژن تصمیم داشت هشت قصّه نیم ساعتی برای پخش تلویزیونی تهیّه کند اما بعد تصمیم گرفت فقط چهار قصّه در مرحله اول به صحنه برود.
چون نمایش به صورت ( پلی بک ) بود بیشتر بازیگران نقش خود را بازی می کردند اما نقش ملا را عباس جاویدان در شروع و بعد بازیگران دیگر و نقش شتر را در شروع اردوان مفید و بعد بازیگران دیگر و نقش خرس را فرخ صوفی و نقش بز را رشید کنعانی بازی می کرد.
این نمایش در جشن هنر شیراز، تئاتر بیست و پنج شهریور، چند شهر جنوب ایران و انجمن اطلاعات بانوان در مدتی حدود دوسال اجرا شد.
در روزهای اول نوروز ۱۳۴۸ به مدت چهار شب، هژیر داریوش به عنوان کارگردان فنّی، فیلمبرداران پلاتوی تلویزیون ملی ایران و دکور منوچهر صفرزاده اجرا و پخش شد. همین نسخه امروز دست به دست می گردد.
در سال ۱۳۴۸، منوچهر انور و بیژن مفید فیلمنامه جدیدی بر اساس شهرقصّه نوشتند که منوچهر انور در ارگ بم با شرکت بسیاری از بازیگران شهر قصّه و بازیگران دیگر کارگردانی کرد. نقش گوینده را پروانه معصومی و نقش آقاموشه را سینا سوزنی بازی کرد. قبل از شروع فیلمبرداری اختلافات سلیقه در نحوه کار و دلگیری هایی بین گروه فیلمبرداری و تهیه کننده و بیژن مفید پیش آمد و به همین دلیل من (جمیله ندایی) نخواستم نقش خودم را بازی کنم. فیلم صدابرداری سر صحنه نشد و در صداگذاری بعدی، ایرج انور، مدیریت صداگذاری را انجام داد. از این فیلم نسخه ای در سینماتک فرانسه موجود است و مدت هاست که به نمایش گذاشته نشده است.

*****
 نویسنده : بیژن مفید


 کارگردان : منوچهر انور


 کارگردان : منوچهر انورمتن نوشته شده : جمیله ندایی

عکسها : زنده یاد بیژن مفید و جمیله ندایی
نظرات

  1. این متن را من نوشته ام که سعید کنگرانی نقش موش را درفیلم بازی نکرد. سینا سوزنی بازی کرد. عکاس عکس بیژن مفید من هستم . و نویسنده متن هم همینطور که خوب است قید شود. خواهش میکنم ویدئو های آخر را بردارید . همه دزدی بی اجازه و با تخریب متن اصلی انجام شده است .ممنون جمیله ندایی. فقط ویدئو اول واقعی ست چرا ویدئو اصلی را نمیگذارید؟

    پاسخحذف
  2. اگر متن را اصلاح کنید و فیلمهای تخریب شهر قصه را بردارید و فیلم اصلی را بگذارید لینک بلوگ شما را در صفحه شهر قصه که حدود صد هزار بیننده دارد میگذارم.جمیله ندایی

    پاسخحذف

ارسال یک نظر

پست‌های پرطرفدار