سهراب شهيدثالث به دليل نگاه تلخ و واقع گرايانه به سینما مورد توجه مردم عادی نبود
سهراب شهید ثالث از هنرمندان ارزشمند سینمای ایران بود وی هرگز خودش وکارش را به نفع کسی یا حکومتی عرضه نکرد اوسینما را برای مردم میخواست و سینمایی دارای حرف وسخن را دوست داشت نه سینمای شهرت وپول به نقل از بی بی سی شهيد ثالث هفتم تير۱۳۲۲ در تهران به دنيا آمد..
وی پس ازاتمام دوره دبيرستان، در اتريش و فرانسه سينما خواند و از مدرسه کنسرواتوار مستقل سينمای فرانسه فارغ التحصيل شد و در۱۳۴۸ پس از گذراندن يک دوره بيماری سل و خونريزی معده به تهران بازگشت و به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد.شهيد ثالث بدون رعايت خواسته های مديران وزارت فرهنگ و هنر که خواهان نشان دادن ترقيات ايران بودند، چندين فيلم کوتاه و مستند برخلاف منظور آنها ساخت.


خودش گفته است: "در وزارت فرهنگ و هنر 22 فيلم کوتاه در عرض سه سال ساختم؛ فيلم هايی که زير هيچکدام را اسم نمی گذاشتيم، چون درباره نقاشی، راجع به شهر مهاباد و چندين موضوع ديگر بود."درسال 1351 او فيلم کوتاهی به نام سياه و سفيد برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخت.
اين فيلم در۱۹۷۳ برنده جايزه ويژه جشنواره لس آنجلس و جايزه ويژه جشنواره سانفرانسسيکو شد.شهيدثالث نخستين فيلم بلندش، يک اتفاق ساده را در ۱۳۵۲ ساخت که به رغم استقبال سرد ومخالفت های مسئولان، برنده جايزه بهترين کارگردانی ازدومين جشنواره فيلم تهران شد.فيلم بعدی او طبيعت بی جان جايزه خرس نقره ای جشنواره فيلم برلين را به عنوان بهترين کارگردان برای او به ارمغان آورد.اواز بنيانگذاران کانون سينماگران پيشروبود.شهيد ثالث در ۱۳۵۵ به آلمان مهاجرت کرد و در آنجا چندين فيلمسينمايی و مستند ساخت.فيلم های سينمايی شهيد ثالث راهگشای حضور سينمای ايران در جشنواره های معتبر جهانی شد.آثاری که شهيدثالث در ايران ساخت به دليل نگاه تلخ و واقع گرايانه او و ريتم کندفيلم هايش مورد توجه عامه مردم قرار نگرفت.آيدين آغداشلو که دوستی ديرينه ای با شهيد ثالث داشت در مراسم يادبود او در خانه هنرمندان گفت:" سهراب مردم گريزی بود که مردم را دوست داشت. او می دانست کجا ايستاده و چه می کند. او از شعار، سانتی مانتاليسم و احساسات گرايی نفرت داشت و هرچيز نحيف و پيش پا افتاده ای او را رنج می داد.
او مهر سرشاری نسبت به هر موجودی که درمعرض مخاطره قرار می گرفت،داشت.به گفته آغداشلو بخش عمده ای ازحيثيت واعتبار سينمای ايران مديون راهی است که شهيد ثالث شروع کرده، راهی که تنها شروع کرد و در طی آنبه هيچکس باج نداد و کوتاه نيامد.شهيد ثالث در دهم تيرماه ۱۳۷۷ در غربت درگذشت.

نظرات

پست‌های پرطرفدار