نورمن ویزدم در ایران

نورمن ویزدم در کاباره شکوفه نو طهران


نورمن جوزف ويزدم کمدين سرشناس بریتانیایی در سن 95 سالگی در آسايشگاهی در جزيره «من» بريتانيا درگذشت.نورمن ويزدم در سال 1948 و در سن 31 سالگی با بازی در فيلم کمدی موزيکال قرار ملاقات با يک رويا ساخته کارگردان بریتانیایی ديکی ليمن، وارد حرفه سينما شد.اوج دوران بازيگری ويزدم، دهه های پنجاه و شصت میلادی بود که در مجموعه ای از فيلم های کمدی کم هزينه کمپانی رنک (Rank) به سبک کمدی های اسلپ استيک چارلی چاپلين و برادران مارکس بازی کرد که کارگردان اغلب آنها رابرت اشر و جان پدی کارستيرز بودند.در اين دوره وی اغلب نقش شخصيتی کميک به نام نورمن پيت کين را بازی می کرد که موقعيت های کمدی خنده آوری در مقابل رئیس جدی اش گريمز ديل به وجود می آورد.نورمن ويزدم در سال 1953 به خاطر بازی در فيلم دردسر در فروشگاه ساخته جان پدی کارستيرز، برنده جايزه بفتای بهترين بازيگر تازه کار شد.قدرت بازيگری ويزدم، ايفای نقش شخصيت های مفلوک و بی پناه در کمدی های موزيکال و اسلپ استيک با چاشنی رمانتيک بود. نوع کمدی او نيز ترکيبی از کمدی زبانی و کمدی رفتاری بود و طرفداران بسیاری در بريتانيا و سراسر دنيا از جمله ايران داشت. چارلی چاپلين گفته است که نورمن ويزدم دلقک محبوب او بود. ويزدم در سال 2000 از سوی ملکه بريتانيا به لقب » Sir » مفتخر شد.


نورمن ویزدم در سال 1349 شمسی برای اجرای برنامه در کاباره شکوفه نو به تهران آمد. مجله اطلاعاتِ سال 1349 در گزارشی از فعالیتهای کاباره شکوفه نو، برنامه نورمن ویزدم را بهترین برنامه  سال این کاباره میداند. گزارش مجله اطلاعات سال 1349 را می خوانیم:
» بدون تردید نقشی که اینک کاباره های تهران در تفریح و سرگرمی مردم دارند نقش عمده ای است که تماشاگران ضمن آسایش و راحت فکر با هنرنمائی های هنرمندان و هنرپیشگان مشهورخارجی و ایرانی آشنا گردیده و پیوسته در جریان آخرین تحولات و برنامه های روز کاباره های جهان قرار می گیرند.
در این میان شکوفه نو، مدرن ترین و بزرگترین کاباره خاورمیانه که بعنوان گل سرسبد کاباره های ایران شناخته شده است همواره با تنظیم آتراکسیونهای فوق العاده و برنامه های جالب و بزرگ، توجه علاقمندان را بسوی خود جلب نموده است. بطوریکه طی سالهای موجودیت خود، با اقدامات بزرگ و دامنه دارش در حال حاضر در ردیف چهارکاباره بزرگ جهان قرار گرفت و اکثر آژانسهای هنری جهان طبق قراردادهای تنظیمی خود، جدید ترین برنامه هائی را که در کاباره های نیویورک، پاریس، لندن و رم روی صجنه می آید مستقیم برای شکوفه نو نیز ارسال میدارند.
کاباره شکوفه نو که تحت مدیریت آقای پرویز حجازی پسر آقای سیدبابا حجازی صاحب شکوفه نو اداره میشود سال پیش را با درخششی بسیار پشت سر گذارد، چه طی این سال شکوفه نو یکی از بهترین مجموعه های نمایشی خود را برای علاقمندان بنمایش گذارد. بدون شک در رأس برنامه های سال گذشته شکوفه نو، برنامه نورمن ویزدوم هنرپیشه و کمدین مشهور انگلیسی قرار دارد، چه نورمن یا چاپلین دوم دنیا که فقط برای شش روز اجرای برنامه به تهران دعوت شده بود، بخاطر موفقیت بی پایان برنامه اش جمعاً بمدت بیست روز، اینجا برنامه اجرا کرد. دعوت از هنرمندی چون نورمن ویزدوم که صرفاً بخاطر آشنائی مردم کشورما با هنر هنرمندان بزرگ دنیا چون نورمن صورت گرفت، یکی از شایسته ترین اقدامات مدیران این کاباره بود و براستی جای تحسین و نمجید بسیار دارد.
حضورمندس و سایتس دواعجوبه آمریکائی که در ارتفاع زیاد و بر روی سیم اعمال معجزه مانندی را انجام میدادند یکی دیگر از درخشانترین برنامه های شکوفه نو در سال 1348 بود. توفیق مندس و سایتس در تهران بقدری بود که برنامه آنها بمدت دوماه در اینجا بطول انجامید.
شکوفه نو که از آغاز تأسیس تاکنون همواره درصدد عرصه هنراصیل هنرمندان وطن خود ما نیز بوده بدنبال هنرمندانی چون ویگن، گلپایگانی، عارف، گوگوش، روانبخش که در سالهای گذشته برای اجرای برنامه از آنها دعوت بعما آورده بود، سال پیش نیز با تلاش بسیار از دو هنرمند محبوب ایران حمیرا و پرویز یاحقی بیز برای اجرا دعوت بعمل آورد و این دو نیز مدت زیادی با موفقیت تمام در شکوفه نو هنرنمائی کردند.
موفقیتی که « کارلوس » ویولونیست بزرگ آرژانتینی طی دوسفر قبلی خود و اجرای برنامه درشکوفه نو کسب کرده موجب گشت که سال پیش نیز برای اجرای برنامه مجدداً از وی دعوت بعمل آید و چند هفته پیاپی برنامه « اوا، و کارلوس » نیز از پرتماشاگرترین برنامه های شکوفه نو در سال گذشته بود. ازجمله خوانندگان محبوب دیگری که سال قبل بازهم در شکوفه نو هنرنمائی کردند، مرسدس و تواپرات دوخواننده مشهور اسرائیلی بودند. همچنین « لوس ترس اسپانیولیز » خواننده حنجره طلائی اسپانیا.
از جمله برنامه های دیگر و موفق شکوفه نو در سال گذشته می توان از گروه چهارنفری اکروبات، گروه کوریباس از دانمارک، رودی هدرن؛ اکروباتیست و ژان گولریست برنده مدال طلای بازی های المپیک، کازپک وزاری، رقاصان رقص شلاق و بالاخره ریچیاردی یا مرد خون آشام، شعبده بازبزرگ نام برد، چه ریچیاردی ضمن تردستیهای بسیار، زنی را هپینوتیزم و در ضمن خواب اورا از وسط ارّه میکرد و بعد او را مجدداً به شکل نخست در می آورد.
اصولاً درخشش برنامه های شکوفه نو چیزی نیست که صرفاً خاص برنامه های سال گذشته این کاباره باشد.برنامه های شکوفه نو چه قبل از سال 1336 که برنامه و اکتراکسیونهای خارجی نداشت، شامل نمایشهای روحوضی، نمایش مهدی مصری در نقش سیاه، نمایش تروپ عبدالعلی روحانی و چه از این زمان ببعد همیشه بهترین برنامه های سال در نوع خود بوده است.
بی جهت نیست که تاکنون بزرگترین هنرمندان مشهورترین کاباره های دنیا چون بورا مشهورترین جیب بر دنیا از اتریش، ری آروزو قهرمان دوچرخه سواری از اتریش، یوگی مرتاض مشهور هندی، فرانتز دراگو کوتوله مشهور ایتالیائی، گروه باله فرناندو ربه گو و بسیاری هنرمندان و گروههای هنری و سرشناس دیگر دنیا را اینجا در شکوفه نو دیده ایم…»


» لحظه ای که نورمن ویزدم وارد تهران شد با دسته های گل متعدد مورد استقبال مردم و همچنین آقای پرویز حجازی مدیر کاباره شکوفه نو قرار گرفت. «

» نورمن ویزدم هنرمند مشهور انگلیسی در دفتر کار آقای حجازی صاحب کاباره شکوفه نو «


----------
نظرات

پست‌های پرطرفدار