مهین اسکویی - Mahin Oskouei


----------------------------------------------

مهين اسکويی ( 1384- 1309)

مهین اسکویی - تولد: 1309 - تهران - درگذشت؛ 12 دی 1384

مهين اسکويی (عباس طاقانی) به سال ۱۳۰۹ در تهران در خانواده ای بدنيا آمد که با دنيای هنر بيگانه نبودند. خاله او روحبخش و خواهرش پوران (شاپوری) از خوانندگان قديم زن ايران بودند. انوشيروان روحانی، آهنگسار ايرانی نيز همسر يکی ديگر از خواهران او بود.

مهين اسکويی در ۱۶ سالگی به عنوان بازيگر در تئاتر فردوسی پا بر صحنه گذاشت. تئاتر فردوسی زير نظر عبدالحسين نوشين فعاليت می کرد و مهين اسکويی گام های اوليه آموزش بازيگری را از او فرا گرفت و ار نخستين زنان ايرانی بود که بر صحنه نمايش ظاهر شد.

او در نمايش پرنده آبی اثر موريس مترلينگ، نويسنده بلژيکی به کارگردانی عبدالحسين نوشين در نقش گربه مورد توجه قرار گرفت.

مهين اسکويی در گروه نوشين با بازيگرانی چون صادق شباويز، محمد علی جعفری، نصرت کريمی، عزت الله انتظامی، لرتا، توران مهرزاد، حسين خيرخواه، حسن خاشع، محمد تقی کهنمويی و مصطفی اسکويی همکاری می کرد و در همان دوران با مصطفی اسکويی ازدواج کرد و پس از اجرای چند نمايش به همراه او به فرانسه و سپس به مسکو رفت.

او در دانشکده هنرهای تئاتری مسکو (لونا چارسکی) در رشته کارگردانی با درجه ممتاز از اين دانشکده فارغ التحصيل شد و نيز سيستم استانيسلاوسکی را نيز در دانشکده مزبور آموزش ديد و در سال ۱۹۶۹ در اين زمينه ديپلم افتخار دريافت می کند.

مهين اسکويی پس از شوروی به همراه همسرش در آلمان اقامت گزيد و پس از بازگشت به ايران، در کنار مصطفی اسکويی تئاتر آناهيتا بنا گذاشتند.

پس از تعطيلی تئاتر آناهيتا و جدايی از مصطفی اسکويی، گروه تئاتر زمان را تشکيل داد و به به عنوان مترجم زبان روسی به استخدام کارخانه تازه تأسيس ذوب آهن اصفهان در آمد..

او با گروه تئاتر زمان نمايش در اعماق نوشته ماکسيم گورکی و سه خواهر و خرس و خواستگاری را به صحنه برد. آخرين تلاش مهين اسکويی برای بردن نمايش به روی صحنه به سال ۱۳۶۷ برمی گردد.

نمايشی با نام تاريکی های سرکش نوشته بوئرو نمايشنامه نويس اسپانيايی با حضور مهدی فتحی و همراهی گروه پنج که از فارغ التحصيلان سال ۶۵ تئاتر آناهيتا تشکيل شده بود و ديگر هنرآموخته های سالهای پس از انقلاب آناهيتا و جمعی از بازيگران جوان و علاقه مند که بسياری از آنها در تئاتر امروز ايران مطرح هستند.

اما در سالی که با حضور علی منتظری در راس مرکز هنرهای نمايشی بسياری از پيش کسوتان تئاتر ايران مانند حميد سمندريان، رکن الدين خسروی، بهزاد فراهانی، پری صابری و ...پس از سالها، نمايشی را بر روی صحنه بردند، اسکويی امکان اجرای نمايش نيافت.

پس از آن مهين اسکويی تمام وقت خودرا برای اتمام و تکميل مجموعه آثار استانيسلاوسکی در ارتباط با بازيگری گذاشت و اين آثار پس از سی سال تاسيس آناهيتا و ورود اسکويی ها به ايران به طور کامل توسط انتشارات سروش در سال ۱۳۶۸ در دسترس علاقه مندان قرارگرفت.

اهتمام مهين اسکويی در ترجمه آثار نمايشی و موضوعات تئاتری از بدو بازگشت به ايران بی وقفه ادامه داشت.

از آثار ترجمه شده توسط او علاوه بر سه جلد حجيم آموزش سيستم استانيسلاوسکی می توان به نمايش های در اعماق،ييلاق نشين ها و فرزندان خورشيد نوشته ماکسيم گورکی، سه خواهر،خرسوخواستگاری اثر چخوف، تاريکی های سرکش اثر بوئرو، کارگردان مؤلفی ديگر اثر رخلس و فصل هايی از تاريخ تئاتر جهان اثر ماکولسکی اشاره کرد.

نمايش هايی که مهين اسکويی به عنوان کارگردان و بازيگر در آنها حضور داشت عبارتند از: خانه عروسک (هنريک ايبسن)، روبهک ها ( ليليان هلمن)، تانيا (آربوزف)، صاحبه مهمانخانه ( گالدونی)، صاعقه ( آستروفسکی)، خرس و خواستگاری، سه خواهر( چخوف)، در اعماق ( ماکسيم گورکی).

در آغاز تاسيس تلويزيون ثابت پاسال (شبکه ۲ سراسری فعلی) در سال 1337 نمايش های زنده تلويزيونی توسط اسکويی ها در آن اجرا شد. مهين اسکويی در اين نمايش ها نيز به عنوان کارگردان و بازيگر حضور داشت.

نمايش هايی مانند شبهای سپيد(داستايفسکی)، گرگها و بره ها ( آستروفسکی)، اينس مندو، کلسکه زرين (مريمه)، غار سالامانگ (سروانتس)، پيچ خطرناک (سامرست موآم)، ابليس ( چخوف)، خانه عروسک (ايبسن) به عنوان کارگردان و بازيگر و در نمايش های اتللو (درنقش اميليا) و تراموايی به نام هوس (در نقش بلانش) تنها به عنوان بازيگر، از نمايش های تلويزيونی بود که او در آن حضور داشت.

مهين اسکويی از سال ۱۳۷۰ پس از انتشار آثار استانيسلاوسکی دوباره آموزش هنرجويان را آغاز کرد و در خانه خود فضايی را برای اين کار اختصاص داد. برنامه آموزشی او مانند يک برنامه دانشگاهی بود و بسياری از دانشجويان همزمان از کلاس های آموزشی او نيز بهره می بردند.

میهن اسکویی پایه گذار «تئاتر آناهیتا» مهین عباس طالقانی معروف به مهین اسکویی 11 دی ماه در سن 75 سالگی درگذشت. پیکر این مترجم، نویسنده و کارگردان با سابقه تئاتر در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شده است.

--------------------------------

مهین اسکویی - Mahin Oskouei -=- Oskoui & Oskooyi & Oskooei - 1929 – January 2006--------------------------------


مهين اسكويي از بنيانگذاران تئاتر نوين ايران و نخستين كارگردان زن تئاتر ايران
مهين اسكويي بانوي اول تئاتر آناهيتا و از آخرين شاگردان عبدالحسين نوشين و يكي از بنيانگذاران تئاتر نوين ايران  سال 1308 در تهران متولدشد. او سال 1325 در پي ازدواج با مصطفي اسكويي پا به صحنه گذاشت و همراه با عبدالحسين نوشين، در كنار افرادي مانند لرتا هايراپتيان ، جعفري ، عباس جوانمرد در آثار زيادي به ايفاي نقش پرداخت.
اسكويي ، در حالی‌که تنها ١٦ سال داشت، برای ادامه تحصیل در رشته تئاتر به فرانسه و پس از آن به کشور روسیه رفت.او فارغ‌التحصيل كارگرداني و بازيگري تئاتر از روسيه  و از بنيان‌گذاران گروه تئاتر «آناهيتا» است كه آثاري همچون «لورا»، « خانه عروسك»، «باغ آلبالو»، «دايي واينا» و «سه خواهر» را كارگرداني كرده است. وي كه از جمله هنرمنداني است كه سيستم بازيگري استانيسلاوسكي را در ايران پايه‌گذاري كردف سال 57 براي آخرين بار به عنوان بازيگر در نمايش «سه خواهر» به روي صحنه رفت.
پس از دستگيري نوشين، مهين و مصطفي اسکويي به شوروي مهاجرت كردند و در آنجا مشغول به تحصيل شدند. مهين سال 1335 در رشته كارگرداني از«انستيتوي دولتي هنرهاي تئاتر مسكو» به  سرپرستي پروفسور ي. زاوادسكي، فارغ التحصيل شد. در بازگشت به ايران با تأسيس «تئاتر آناهيتا» به عنوان بازيگر و كارگردان در آن مشغول به كار شد و به عنوان نخستين كارگردان زن تئاتر ايران، نمايشنامه هاي «خانه عروسك» هنريك ايبسن،«روبهك ها» اثر ليليان هلمن، «تانيا» نوشته آربوزف را روي صحنه برد و كتاب «كار هنرپيشه روي خود» نوشته استانيسلاوسكي را به فارسي برگرداند.
مهين اسكويي در سال 1344 پس از جدايي از همسر و «تئاتر آناهيتا» و شركت در نمايش «نگاهي از پل» آرتور ميلر در تئاتر كسري، به عنوان  مترجم زبان روسي در «اداره ذوب آهن»، استخدام شد و تا پيروزي انقلاب ، رسماً كارمند آن اداره بود. اسكويي در آثاري چون در اعماق اجتماع، خانه عروسك، باغ آلبالو، دايي وانيا، سه خواهربازي كرده است.
او يكي از كساني است كه سبك استانيسلاوسكي را در ايران پايه گذاري كرد. اسكويي سال‌ها در خارج از ايران زندگي مي‌كرد، اما از چند سال پيش به وطن بازگشت. در جريان جشن انجمن كارگردان خانه تئاتر در سال جاري از او قدرداني شد. مصطفي اسكويي همسر سابق وي مهرماه سال جاري درگذشت.
مهین اسکویی علاوه بر بازی و کارگردانی تئاتر در زمینه ترجمه و دوبله نیز فعالیت می کرد . وی در پی ٢٠ سال تحقیق و پژوهش کتاب هایی از آثار بزرگ ادبیات دراماتیک روسیه را ترجمه و انتشار داد. کتابهایی چون زندگی من در هنر در جریان تجسم زندگی من در جریان نقش آفرینی تمامی آثار چخوف و آثاری از ماکسیم گورگی ، گلدونی ، آستروفسکی.مهین اسکویی در سال ١٣٥٧ برای آخرین بار به عنوان بازیگر در نمایش سه خواهر اثر آنتوان چخوف به ایفای نقش پرداخت و از آن پس فعالیت خود را در زمینه آموزش و ترجمه پی گرفت.اسکویی که سابقه 25 سال تحقیق و پژوهش درتئاتر را داشت چندی پیش با همراهی ناصر حسینی کتاب «‌آخرین درس بازیگری» نوشته کنستانیتن استانیلاوسکی را ترجمه کرده بود.
وی در بیست و سومین جشنواره تئاتر فجر نیز مورد تقدیر قرار گرفت، به علت بیماری نتوانست در مراسم حضور یابد.
مهين اسكويي  12 دي ماه  پس از يك دوره بيماري در بيمارستان پاستورنو با اهل هنر وداع گفت.


Mahin Oskouei

Mahin Oskouei (1929 – January 2006) was an Iranian theater director and instructor and Iran's pioneering female theater arts figure.

Born in Tehran, she was Iran's first female theater director and first woman to appear on stage. She studied in Russia alongside Jerzy Grotowski, and her career included all aspects of Iranian theater, including writing plays and translating major plays by such writers as Gorki and Chekhov.


نظرات

پست‌های پرطرفدار